Szürkehályog műtét után: mikor térhetsz vissza a megszokott életviteledhez?
A szürkehályog (cataracta) az egyik leggyakoribb, idős korral járó szembetegség, ami egyszerűen megfogalmazva a szemlencse elszürkülését, elhomályosodását jelenti. A probléma szinte minden bizonnyal fokozatosan alakul ki és idővel komolyan rontja az életminőséget, hiszen a látás homályossá, szórttá válik.
Ezen kívül, a fények vakítóbbak, az olvasás vagy autóvezetés nehezebbé válik, ami feltétlenül kezelést igényel. Szerencsére, a modern orvostudomány már biztonságos és gyors megoldást kínál a szürkehályog eltávolítására, ez pedig nem más, mint a szürkehályog műtét. Dr. Szabó Antal szerint „általában 2-4 hétbe telik, hogy az éleslátásunk véglegesen kialakuljon a szürkehályog műtét után”. Most egy kicsit beszéljünk a szürkehályogról, hiszen sokan elbagatelizálják, pedig komoly betegségről van szó.
A legtöbb esetben az öregedési folyamat természetes velejárója, de okozhatják genetikai tényezők, szem- vagy fejsérülések, cukorbetegség, dohányzás, sőt, akár bizonyos gyógyszerek is (pl. szteroidok alkalmazása). A betegség tünetei lassan és alattomosan alakulnak ki. A leggyakoribb panaszok közé tartozik a fényérzékenység, a homályos, ködös látás, a gyengébb éjszakai látás és „kettőslátás” egy szemen belül. Mivel ezek a tünetek más szembetegségekre is utalhatnak, már az első jeleknél ajánlott szemészhez fordulni. A korai diagnózis ugyanis kulcsfontosságú!
Hogyan zajlik a szürkehályog műtét?
A szürkehályog műtét ma már rutinos beavatkozásnak számít, aminél helyi érzéstelenítő cseppeket alkalmaznak. A műtét során az elhomályosodott természetes lencsét eltávolítják egy aprócska, 3-4 milliméteres vágáson keresztül és a helyére egy tiszta, mesterséges műlencsét ültetnek be, ugyanezen metszésen át. A leggyakrabban alkalmazott technika az úgynevezett fakoemulzifikáció, ahol ultrahang segítségével apró darabokra bontják a beteg lencsét, majd kiszívják a szemből.
A beültetett műlencse típusa (monofokális, multifokális, tórikus stb.) a páciens igényeihez és szemének állapotához igazodik. Bár fájdalmasnak hangzik, azonban a doktor úr is megnyugtatja a betegeit, hogy a szemcseppek annyira jól elzsibbasztják a szemet és az idegeket, hogy a páciens a beavatkozásból semmit sem fog érezni. Pontosan emiatt, a legtöbb beteg meglepődik, mennyire gyors és komfortos a beavatkozás, hiszen jellemzően 10–15 percen belül végeznek a szakorvosok.
Mit kell tudni a műtét utáni felépülésről?
A műtét után a látás sokszor már másnap érezhetően javul, de a teljes gyógyulási idő 4–6 hét. Ez idő alatt pár fontos lépést és óvintézkedést muszáj betartani. Ne emeljünk nehezet és ne hajoljunk hirtelen előre! Kerüljük a víz, szappan, sampon szembe jutását, ne dörzsöljük a szemünket és egészen addig ne üljünk a volán mögé, amíg az orvos nem ad rá engedélyt!
Az intenzív sportolási tevékenységeket, az úszást és a szaunázást körülbelül 3-4 hétig hanyagolni kell! Fontos kiemelni, hogy a műtét utáni időszakban figyelni kell a szem pihentetésére és az orvosi előírások betartására, hiszen ezzel biztosítható a szövődménymentes gyógyulás és az optimális látásélesség elérése.